Dr. Yaprak BARAN TECİR, PCC

NLP Master

Dr. Yaprak  BARAN  TECİR, İ.Ü. İşletme Fakültesi mezunudur.

 

İ.Ü. İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Davranış Bilimleri Anabilim Dalı’nda “3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışan personel ile müşteri arasındaki ilişkiler” konulu teziyle yüksek lisansını tamamladıktan sonra  Yönetim organizasyon ve Personel Yönetimi bölümünde “Kurumsallaşma ve Örgüt Kültürü Arasındaki İlişki ” konulu teziyle de doktor unvanını almıştır.

 

Dr. Yaprak BARAN TECİR’in gerçekleştirdiği akademik  çalışmalar arasında; İstanbul ili sınırları içerisindeki faaliyet gösteren özel okulların kurumsallaşma düzeyi ve   üretim sektöründe faaliyet gösteren firmalarda astların yöneticilerini model almasına ilişkin araştırmaları yeralmaktadır.

 

Profesyonel iş hayatında  ağırlıklı olarak basın sektöründe yeralmıştır. Milliyet Gazetesi İnsan Kaynakları Departmanın oluşumunda bulunmuştur.  Milliyet Gazetesi’nde  iç denetçi olarak  kalite belgesi alınması çalışmalarında yeralmıştır.  Daha sonrasında  ilaç sektöründe  insan kaynakları ve eğitim alanında üst düzey yöneticilik yapmıştır.

 

Koçluk  yolculuğuna Adler International Learning Koçluk Okulu ile başlamıştır. Koçluğu öncelikle bireyin kendi farkındalığını yakalaması ve görmesine dayandıran

 

Dr. Yaprak BARAN  TECİR,  uzun yıllar insan kaynakları ve eğitim alanında çalışmış olmasının getirdiği deneyimi ve  akademik kariyerindeki  birikimini;  yönetici koçluğu ve  ikinci kuşak koçluğu ( aile şirketleri)   yaparak danışanları ile paylaşmaktadır.

 

Koçlukta PCC unvanına sahiptir. Danışanlarına kendilerini ve çevreyi farketme sürecinde, hedefe ulaşma yolculuğunda eşlik etmekte  ve bu yolculukta   farklı  seçenekleri görmelerine destek sağlamaktadır.

 

Üniversitelerde, şirketlerde ve yerel yönetimlerde verdiği  liderlik ve yönetim becerileri, mentorluk,  kişisel gelişim ve insan kaynakları eğitimlerinde; Koçlukta uyguladığı “İnsana dokunma, doğru ve güçlü sorular sorma ve etkin dinleme” yaklaşımını  “değer vererek ve değer katarak  paylaşma”  düşüncesiyle  destekleyerek   farkını ortaya koymaktadır.

 

Dr. Yaprak BARAN TECİR, aynı zamanda; Pati ve Tata, Güçlü Soru Sorma Sanatı ve Kendini İfade Etmenin 125 Yolu  (basım aşamasında) kitaplarının yazarıdır.