2019 yılı içinde hayatınızı daha iyi kılmak için doğru kararları nasıl belirleyeceğiniz, bunlara ulaşma konusuyla ilgili nasıl bir plan oluşturacağınız konusunda bir yol haritasına ihtiyaç duyacağınız ilgili başlıkları paylaşıyorum sizlerle…

Uygulanabilir ve aynı zamanda anlamlı bir hedef belirlerseniz, kendinize iyi bir şans verirsiniz.

Zaman yönetimi firması Franklin Covey’e göre, alınan kararlardan üçte birinden Ocak ayının sonuna kadar vazgeçiliyor.

İnsanlar bu kararları uygulamakta başarısız oluyor çünkü bunlar doğru kararlar değillerdir. Bu kararların yanlış olmasının 3 nedeni olabilir:

  • Başkalarının (ya da toplumun) size ne değiştirmenizi söylediğine dayanarak oluşturulan kararlar olmaları,
  • Çok belirsiz olmaları,
  • Kararınızı uygulamak için gerçekçi bir planınızın olmaması.

Hedefleriniz akıllıca olmalı. 1981 tarihli Management Review dergisinde bu akıllıca hedefler, “SMART” olarak kodlanmıştır:  Spesifik (Specific), ölçülebilir (measurable), ulaşılabilir (achievable), alakalı (relevant) ve zaman temelli  (time-bound).

  • Spesifik: Kararınız kesinlikle net olmalı. Somut ve net bir amaç belirlemek, genel bir şekilde ‘Kilo vermek istiyorum’ demekten daha önemlidir. Net bir hedefiniz olsun istersiniz: Ne kadar ve hangi zaman aralığında kilo vermek istiyorsunuz?
  • Ölçülebilirlik: Amacınız kilo vermek ilgili bir hedef ise bu açıkça ölçülebilir, ancak aynı zamanda bir şeyi hayatınızdan çıkarmaya çalışıyorsanız da ölçülebilirlik önemlidir. Örneğin, tırnaklarınızı ısırmayı bırakmak istiyorsanız, zaman içinde tırnaklarınızın fotoğrafını çekin, böylece gelişmeleri takip edebilirsiniz. İlerleme günlüğü yazmak veya telefonunuzda veya davranışlarınızı izlemenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir uygulamada not almak, kararınız ne olursa olsun ilerlemeyi güçlendirebilir.
  • Ulaşılabilirlik: Bu, büyük hedeflere sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Ancak çok büyük bir adımı çok hızlı atmaya çalışmak sizin için yorucu olabilir veya yaşamınızın diğer alanlarını kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle, örneğin, 30 yaşındayken beş yıl içinde emekli olmak için yeterli para biriktirmek muhtemelen gerçekçi değildir, ancak emeklilik için ayda 100 tl tasarruf etmek mümkündür. (Ve bu kolaysa, bu sayıya ayda 200, 300 ya da 400 tl ekleyebilirsiniz).
  • İlgililik: Bu sizin için gerçekten önemli olan bir amaç mı, ve bunu doğru nedenlerle mi istiyorsunuz? Kendinden nefret veya pişmanlık duygusuyla ya da o andaki güçlü tutkuyla bir karar alırsanız, genellikle bu kararlar kalıcı olmaz. Ama sizin için neyin iyi olduğu konusunda düşünüp kararlar alıyorsanız, yaşamınızı bu kararlar doğrultusunda değiştiriyorsanız, bu kararları pekiştirecek olan insanları hayatınıza sokuyorsanuz, o zaman kararlarınızı gerçekleştirme yönünde büyük bir adım atmış olursunuz.
  • Zaman Tenelli: “Ulaşılabilirlik” gibi, hedefinize ulaşmak için zaman çizelgesi de gerçekçi olmalıdır. Bu, yol boyunca belirlediğiniz birçok küçük orta hedef ve bunu yapmak için kendinize yeterli zaman vermek anlamına gelir. Bir alışkanlık inşa ediyorsanız, önümüzdeki birkaç ay boyunca değil, gelecek on yıl için plan yapmayı planlıyorsunuzdur.