Günümüz dünyasında başarıyı anında elde etmek isteyen çok sayıda insan var. Bu insanlar,  belli bir yol izlemeden olayların anında gerçekleşmesini bekliyor.

Çok sayıda insan, çaba göstermeden ödüllendirilmeyi bekliyor. Yapmaya değen her şey, çaba göstermeye değer ve zaman gerektirir.

Bir kerede birden çok adım değil, aynı anda yalnızca bir adım atın.

Hiçbir büyük başarı bir gecede gerçekleşmemiştir. Her türlü başarı, güçlü bir yapı oluşturmayı ve sürekli çaba göstermeyi gerektiren bir temele dayalı olarak gelişir ve meyve verir.

Bir gün bir adam, koşu yapmaya başlamaya karar verir. Daha ilk günden adeta son nefesini tüketene kadar çok uzun süre ve çok yüksek hızda koşmaya başlayan adam, kendini bir anda yerde bulur. Yanından geçen insanlar sorar, “ambulans lazım mı?” diye.

Bir anda gelen motivasyonla, bir anda her şeyi birden yapmaya çalışmanın sonucunda, ertesi gün pes etmek isteyen adam, bu konudan şöyle bir ders çıkarır:

Hayatta kestirme yol yoktur.

  • Fiziksel olarak çok sağlıklı görünen insanlar, bunu sihirli değnekle elde etmemiştir. Bunu, her gün alıp uyguladıkları kararlarla, günlük eylemlerle başarmışlardır.

Başarılı insanlar bu başarıyı hak etmiştir. Başarı, şansla veya bir günde elde edilmemiştir. Yine günlük kararlar ve eylemler söz konusudur.

  • Ekonomik özgürlük elde eden insanlar bunu hak etmiştir. Her gün yaptıkları eylemlerle bu konuda sabırla mücadele etmiş, fedakarlıklar yapmışlardır.

Her gün neler yaptığınızı not edin.

Örneğin bir grafik çizebilirsiniz. Yaptığınız her bir eylemin karşısına bir çizgi çizerek, neye en çok zaman harcadığınızı görebilirsiniz.

Daha fazla sosyal medya mı kullanıyorsunuz? Daha fazla egzersiz mi yapıyorsunuz? Daha fazla kitap mı okuyorsunuz? Ne okuyorsunuz? Arkadaşlarınız kim? Daha fazla partiye mi gidiyorsunuz?

Çizdiklerinize bakarak genel bir sonuç çıkarabilirsiniz. Bu size, gelecekte duracağınız yer hakkında da ipucu verecektir.

Küçük Değişiklikler Büyük Sonuçlar Getirir

Bir günde saatlerce çalışmak mı daha verimlidir, yoksa bir şey için her gün belirli bir zaman ayırmak mı? İsterseniz 10 dakikalık bir süre olsun, belirlediğiniz hedefler için bugün ne yaptınız? Her gün ayırdığınız zaman, ileride birleşerek büyük bir ürünü ortaya koyacaktır

Sürekli Gelişime Dayalı Kaizen Felsefesi de   doğru alışkanlıkların kazanılmasına ilham vermiştir.

Japonca bir birleşik sözcük olan kaizeni oluşturan sözcüklerden” kai “değişim, “zen” ise daha iyi anlamına gelmektedir. Atacağınız her küçük adımın bir değeri olduğunu işaret eden bu felsefeye dayalı olarak başarıya doğru sabırla ilerleyen insanların özellikleri:

  1. Öncelikleri belirleme

Oyalanmazlar, ertelemezler, eğlence için harcadıkları zaman ve kitap okumak, bilgi edinmek, çalışmak için harcadıkları zaman arasında denge kurarlar.

Her gün yeni bir şey öğrenmeye açık olurlar.

  1. Plan yapma

Günde, 1 saatten fazla televizyon izlemeyen insan, günde4 saatten fazla  televizyon izleyen insandan farklıdırlar. Böyle insanlar, sonraki gün için planları olmadan uyumazlar. Sabah alarm çaldığında defalarca alarmı erteleme tuşuna basmak yerine, bir önceki günden hazırladıkları planları gerçekleştirmeye başlarlar.

  1. Reaktif Değil, Proaktif Olma

Yapmak istediklerinin ve önceliklerinin farkındadırlar. Sosyal medya gibi dikkat dağıtıcı araçlarla vakit kaybetmeyip, önceliklerine odaklanırlar.

Kişisel gelişim yolculuğunuzda ilk adımlarınıza,  alışkanlıklarınızı gözden geçirip, yeni alışkanlıklar edinerek başlayabilirsiniz.