Bu yazıda beden ve ruh halinin önemi ve bunu kontrol etmenin kişisel etkinliğimizi nasıl geliştirdiği üzerinde duracağız. Bir durum karşısında canınızın sıkıldığı oldu mu? Birine sinirlendiniz mi? Önemli bir hedefe ulaşmak için ruh hali açısından olabilecek en iyi düzeyde olmanız gerekir. Moraliniz bozukken durumu değiştiremediğinizde hedeflere ulaşma şansınız ne derece yüksektir? Çok düşük olduğunu söylemek mümkündür. Dolayısıyla etkili bir beden ve ruh halinin değeri ortaya çıkar.

Sizi tamamen güçsüz hissettiren olumsuz haller içinde oldunuz mu? Bu haller önemli bir şeyi başarmanıza engel oldu mu?  Bu, hepimizin başına gelebilir. Önemli olan, bu tür durumları yönetebilmektir. Başarısızlığın neredeyse kesinleşmiş olduğu olumsuz bir ruh halinden mükemmel sonuçlar üretebileceğimiz, tamamen güçlü bir ruh haline geçebiliriz. Peki bunu nasıl yaparız?

Ruh Halimizi Kontrol Eden İki Temel Etken

Ruh halimizi kontrol eden iki temel etken vardır. Birincisi, zihinsel olarak odaklandığımız ya da dikkatimizi en çok verdiğimiz şeydir. İstemediğimiz ya da düşüncelerimizle örtüşmeyen bir şeye odaklandığımızda olumsuz bir ruh haline gideriz. Dolayısıyla ruh halimizi kontrol etmenin yollarından biri, zihinsel odak noktamızı kontrol etmektir. Neye odaklandığımızı bilinçli olarak kontrol edebiliriz. Peki bunu nasıl kontrol ederiz? Bir durumun olumlu yönlerine odaklanmayı tercih edin. Olumsuz bir şeye odaklandığınızda ise bunu düzeltmek için ne yapabileceğinizi düşünmeye çalışın ve bundan neler kazanabileceğinize odaklanmaya bakın. Sorunlar, her ne olursa olsun bize bu süreci yaşatmak için var. İlerlememizi, öğrenmemizi ve gelişmemizi sağlar. Bu nedenle bir durumla ilgili olarak istemediğiniz şeye odaklanmaktan ziyade ne istediğinize odaklanmanız önemlidir.

Ruh halinizi kötüden iyiye taşımanın ikinci yolu, bedeninizi hareket ettirip kan akışını hızlandıracak şekilde nefes almaya başlamaktır. Diğer bir deyişle, harekete geçmek isteyen birinin fizyolojisine ihtiyacımız vardır. Bedeninizi güçlü ve durdurulamayacak gibi hissedecek şekilde hareket ettirin. Örneğin evde olduğunuz ve hiçbir şeyinizin olmadığı bir anı düşünün. Biraz canınız sıkılmış olabilir. Yüzünüzü eğmiş bir şekilde oturuyor olabilirsiniz. Beden hareketleriniz için de kuvvetle muhtemel tembelleşmiş olursunuz. Sıkıntılı bir haldeyken canınız bir şeyler yapmak istedi mi? Bu ruh halinden kurtulmak için maalesef bir şeyler yemeyi ya da televizyon izlemeyi tercih etmiş olabilirsiniz. Buradaki sorun şudur, bunları yaptığımızda biraz daha iyi hissedebiliriz, ancak bu sadece kısa bir sürelidir. Bu da, bizi bir bunalım döngüsüne götürebilecek bir tuzaktır. Bu olumsuz durumlardan kurtulmak ve tuzaklara yakalanmamak için kendimizi nasıl güçlendirebiliriz? Durumumuzu düşük enerjiden yüksek enerjiye hızlı bir şekilde taşımak için güçlü, fiziksel hareketleri bilinçli olarak kullanmayı öğrenmeliyiz. Sıkıldığınızı fark ettiğinizde yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızı arayın ve onunla konuşun. Spor yapıyorsanız top oynayın ya da paten kayın. Tüm bunları yapmak için zamanınız olmadığı takdirde sizi iyi hissettirecek bir şeyler hakkında düşünün ve bunları yumruk sıkma, yukarı bakma ve gülümseme gibi küçük fiziksel hareketlerle tamamlayın. Sadece bunu deneyin, burada ne denmek istediğini anlayacaksınız. Fiziksel durumunuz değişecek ve bu daha iyi ruh hali, sizi başarılı olmak için daha iyi bir konuma oturtacaktır.

Kişisel anlamda her zaman etkili olmak için ruh halimizi kontrol edebiliyor olmamız gerekir. Neye odaklandığımızın ve fizyolojimizin her durum karşısında nasıl tepki verdiğimiz konusunda ne kadar önemli bir rolünün olduğunun farkın varmak, bir başlangıçtır. Her geçen gün, her an yaptığımız eylemlerin yaşantımızda karşılıklarının olduğunu unutmamamız gerekir. Bu, oldukça ciddi bir konudur, özellikle de yaşam tarzınızı geliştirmek söz konusu olduğunda…Beden ve ruh halinizi nasıl daha iyi yöneteceğinizi öğrenerek kendiniz için hayatınız üzerinde daha iyi bir kontrol kurma, daha iyi seçimler yapma ve doğru alanlarda harekete geçme şansı sunmuş olursunuz. Şunu da unutmamalı, bir şeyi yapmaya çalışmak, onu yapmamak kadar kolaydır. Beden ve ruh hali açısından kötü hissettiğimizde en anlamsız olanı, en kolay olanı yapma eğilimi gösteririz. Hiçbir şey yapmamak ise hayatta kesinlikle tamamen başarısızlığa götüren bir formüldür. Bir seçeneğimiz odluğu takdirde mükemmel bir yaşama götürecek olan eylemleri yerine getirmeyi tercih etmeliyiz. Odaklandığımız şeyin ve fizyolojimizin eylemlerimizi kontrol ettiğinin farkında olarak ruh halinizi kontrol etmeyi öğrenin. Bu şekilde daha başarılı olma şansınız artacaktır. Bundan sonrası artık bu söylenenleri pratiğe dökmeye kalmıştır.