Neden bazı çalışan ve ekipler başarılı olurken diğerleri hüsrana uğruyor? Bu, genellikle birçok şirketin en iyi yeteneklileri nasıl alacağını bilememesinden ve başarı için doğru ortamı oluşturamamasından kaynaklanır.

Tıpkı yol haritası olmadan çıkılan bir yolculuğun kötü bir sonunun olması gibi yol haritası olmadan iş yapmak da öyledir. Ancak maalesef birçok şirket çalışanlarını çekme, geliştirme ve terfi ettirme konularında olaya bu şekilde yaklaşmakta.

İşe alma süreci çok sıklıkla gazeteye ya da internet sitelerine verilen bir ilanlarla başlar. Boş olan pozisyon “aranan beceriler” perspektifinden tanımlanarak işe uygun adaylar yerleştirilmeye çalışılır.

Her bir davranış tarzı, güçlü ve zayıf noktalardan oluşur. Kimse kimseden daha iyi ya da kötü değildir, ancak bazıları belli meslekler için diğerlerine göre daha uygundur.

İnsanlar genellikle bireysel tercihlerine ve kişisel özelliklerine uygun mesleklere yönelirler ve bazı özellikler belli meslek aileleriyle birbirine uyarlar. Örneğin mühendislik pozisyonları, genellikle detay ve prosedür odaklı insanları çekebilir. Daha çok insan odaklı kişiler ise insan kaynakları ya da satış pozisyonlarına daha uygundurlar.

Bir yönetici, etkili olmak için her türlü insanı anlayabilmeli ve bunlarla ilişkili kurabilmeli, dolayısıyla her türlü davranış tasarımı anlayabilmelidir. Yüksek kaliteli çalışanlar kazanmanın en iyi yolu, her bir bireyin doğal tarzına uyacak bir ortam yaratmaktır.

Herkes, davranış bakımından birbirinden farklıdır, bu nedenle insanlarla etkili iletişim kapılarını açmak için onların doğal tarzlarıyla uyum sağlamak önemlidir.

Bu uyumu sağlamak için:

– İnsanların kendilerini keşfetmelerini sağlayın.

– Farklı insanların her birine nasıl farklı olarak yaklaşacağını öğrenmelerini sağlayın.

– İletişim becerilerinizi ve iş ilişkilerinizi geliştirin.

-İşe alma sürecini uzatın.

– Ve insanlara güçlü yanlarını sergileyebilecekleri roller verin.

Yöneticinin işi, kurumundaki her pozisyon için uygun en iyi insanı çekmek, geliştirmek ve tutmaktır. Yöneticisine daha çok benzeyen adaylara dayalı işe alım ve terfilerin olduğu günler geçti artık. “Eğer bana benziyor, benim gibi düşünüyor, benim gibi davranıyorsa bu iş için biçilmiş kaftan demektir!” En büyük yanlışı oluşturmaktadır. Kendinizden farklı, “En büyük varlığınızla” nasıl iş yapacağınıza daha bilimsel bir yaklaşım geliştirmek, başarı oyununu kazanmanız için en uygun ortamı sağlayacaktır.