Ekip üyeleri birbirlerine güvenirse, sağlıklı bir çatışma ortamı oluşturulursa, aldıkları kararlara bağlılık gösterirlerse ve birbirlerini bu kararlar doğrultusunda sorumlu tutabilirlerse o zaman iyi bir ekip olmanın en önemli adımlarını atmış sayılırlar.

Ancak ekip üyelerinin her zaman sonuç odaklı olduğunu göremeyebiliriz. Sonuçlara odaklanmamızı bu kadar engelleyen nedir? Kişisel çıkarlar ve kendimizi savunma ve kendimizi başkalarından üstün tutma eğilimidir.

Bu eğilim, bir ekipte var olduğu takdirde adeta bir hastalık gibi yayılır. Sonuç itibariyle ekip ruhunun tohumları ölür, güven ortadan kalkar.
Bunu nasıl engelleriz? Buradaki anahtar, sonuçları birinci planda tutmaktır. “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur” sözünün çok sık kullanılmasının bir nedeni var: çünkü doğrudur! Dikkati toplamanın bir yolu da, görünür bir çeşit puan tahtası kullanmaktır. Neden puan tahtası?
Bir futbol takımını düşünün. Futbol sahasında puan tahtası, herkesin çabalarını bir noktaya çeker: kazanmak. Savunma istatistiklerini ya da oyuncuların isimleri karşısında istatistikleri göstermez. Takımın nasıl ilerlediğine belirsiz bir bilgi verir ve oyuncuların başarılı sonucu elde etmek için ne kadar sürelerinin kaldığını gösterir. Bu, kişisel yorumlama için açık bir kapı bırakır.
Oyunun bitmesine üç dakika kalmışken on dört puan kaybeden bir takımın oyun kurucusunun gidip takım koçuna şunu söylediğini düşünün: “Ben memnunum. Yani performansım kötü değildi, istatisiklerim de iyi görünüyor.” Bu durumda takım koçu öfkelenir. Oyun kurucuyu ve takımdaki diğer herkesin yeniden tek bir şeye odaklanmasını ister: kazanmak. Bir takımın bunu yapmasının tek yolu da, kazanıp kazanmadığını öğrenmek için puan tahtasına bakmaktır.

Kurumlardaki ekipler de bu şekilde hareket etmelidir. Kurumlardaki ekiplerin spor takımlarına göre daha avantajlıdır;genellikle gidip kendi puan tahtalarını oluştururlar! Neyi başarmak istediklerine ve başarılarını nasıl ölçeceklerine kendileri karar verir.

Sonuç odaklı takımlar, başarı için kendi ölçütlerini koyarlar. Ancak bunun her şeyi ölçmekle alakalı olmadığını hatırlamak gerekir. Bu, insanlara başarılı olmaları ve dikkatlerini başka bir şey çekmeden doğru önceliklerine odaklanmaları konusunda basit bir yöntem göstermekle ilgilidir.

Yanlış Yere Odaklanma
İnsanlar, doğuştan kendilerini düşünen varlıklardır. Bir ekibi bölen bireyselleşmenin önüne ancak ekiptekilerin kendi ihtiyaçlarından ziyade ortak sonuçlara odaklanmasını sağlayarak geçebilirsiniz. Kişisel çıkarlara dayalı yanlış yere odaklanmalar, ekiplerin sonunu getirebilir. Bunları gözden kaçırmamak ve çözmek gerekir.

Yanlış Yere Odaklanma 1: Ego
Ekiplerimizin kazanmasını istediğimiz kadar, bireyler olarak da temel bir düzeyde kazanç elde etmek isteriz. Ancak iyi ekiplerde herkes başarılı olmadan kimse mutlu olamaz, çünkü bir grup olarak ortak sonuçlarını elde etmelerini tek yolu budur. Bu, bireysel egoların ekip başarılarından daha az önemli olduğunu gösterir.

Yanlış Yere Odaklanma 2-3: Kariyer Gelişimi ve Para
En fedakar ekip üyeleri bile bazen kendi kariyer gelişimine ve maddi ihtiyaçlarına odaklanır.
Büyük bir ekip, bu ihtiyaçları, bunların geçerliliğini anlayabilen; fakat bunların ortak hedeflerin önüne geçmesine izin vermeyen bir ekiptir. Bunu yapabilmenin yolu, insanların neye ihtiyacı olduğu konusunda açık olmaları ve bu ihtiyaçları belirttikleri için onların suçlu ya da bencil hissetmesini engellemektir. Bu, gerçekçi gelmeyebilir. Ama unutmayın, ekip üyeleri birbirine güvendiği takdirde savunulmazi zayıf olmaktan kaçınmayacaktır. Kariyer gelişiminiz ya da maaşınız veya da kişisel herhangi bir şeyden dolayı rahat hissettiğinizi kabul etmeniz; zayıf ya da savunulmaz olduğunuzu göstermenizden başka bir şey değildir. Ekip üyeleri arasında güven olduğu takdirde ekipteki hiç kimse belirtilen bu şeyi bencillik ya da ekip karşıtı bir şey olarak algılamayacaktır. Hatta herkesin yardım edebileceği bir durumu birinin ortaya koymasından mutluluk duymalıdırlar. Çünkü duymadıkları takdirde belirtilmeyen durumun üstü örtülecek, ekibin performansında sonradan sorun çıkaracaktır.
Esas önemli olan, ekibin performansıdır. Performansın önünde duran her türlü şey, ekipteki üyelerden herhangi biri ya da daha fazlası açısından hassas bir konu bile olsa açıkça ve doğrudan belirtilmelidir.

Yanlış Yere Odaklanma 4: Benim Departmanım
Ekibin üyesinin önceliğini ve önemini kendi departmanına vermesidir. Ekip üyesi, bir ekip üyesi olduğunu ve ekibin başarısı için neyin öncekili ve gerekili olduğunu bilmelidir.

Ekiplerin başarısını ortaya koyan, odaklandığı sonuçları elde etmesidir. Öncelik bireysel ve departman ihtiyaçların ötesinde ekiplerin sonuca ulaşmasını sağlamaktır.