Risk almak, rahatlık alanınızdan çıkmanın bir yoludur. Kendimizi kendi algılarımızla sınırlıyoruz. Kendimizi belli durumlarda iyi gördüğümüz takdirde o durumları gerçekleştirmek istiyoruz, kendimizi iyi görmediğimiz durumlarla ilgili adım atmakta ise çekingen davranabiliyoruz.

Psikologlar risk alma davranışı üzerinde çalışmalar yürütürken bu çalışmalar, genellikle   aşırı hızda araba kullanma ya da ölümcül sonuçlara yol açabilecek diğer eylemler bağlamında olmuştur. Bu nedenle risk almak söz konusu olduğunda çok tehlikeli bir durum söz konusuymuş gibi düşünülmesi, aslında şaşırtıcı değildir.

Ancak mantıklı bir şekilde risk almak, sizi monotonluktan çıkarmaya yardım eder ve kendinden emin olmanızı sağladığı gibi, çevrenizdekiler, varsa çocuklarınız için bir rol modeli olmanızı da mümkün kılar.

Bireysel olarak risk alma oranınız; kişiliğinize, riskin büyüklüğüne ve türüne ve de nasıl yetiştiğinize bağlıdır. Bireylerin yeni şeyler denemeye teşvik edildiği bir ev ortamında büyümüşseniz böyle bir ortamda daha çok risk alınması mümkündür. Ancak risk çok büyük olduğu takdirde ya da riske ilişkin değerlendirmeler çok aşırı olduğu takdirde risk almaktan kaçınabilirsiniz. Riskin sizin için sağlayacağı potansiyel kazanımlar da risk almak isteyip istemediğiniz konusunda bir belirleyicidir.

Risk almak, dünyayı ileri taşır. Kimse risk almadığı takdirde hiçbir değişiklik meydana gelmez.

Aslında her yeni bir şey öğrendiğimizde rahatlık alanımızın dışına çıkarak bir risk alıyoruz. Yeni şeyler öğrenmek, motivasyonumuzu yüksek tutar, canlı ve enerji dolu olmamızı sağlar. Mutlu olmak için belli bir oranda riske gereksinimimiz vardır.

Risk almak sizi korkutuyorsa yavaş yavaş başlayın. Harekete geçmeden önce düşünün ve planlayın. Bu durum sizi rahatlatacaktır.

Risk almanın potansiyel yararları nedir? Eğlenceli bir deneyim mi ortaya çıkacak, bu deneyim sizi geliştirecek ya da hayatınızı daha ilginç mi  kılacak? Daha sonra potansiyel riskleri düşünün. Fazladan para mı harcamış olacaksınız, sonradan değerli olabilecek bir şey için mi zaman harcamış olacaksınız, yoksa (en azından kendi gözünüzde) aptal durumuna mı düşeceksiniz?

Yapınız gereği risk almaya müsait hissetmiyorsanız endişelenmeyin. Yeni bir iş ya da yeni bir ev, hatta birden yeni bir saç şekli bulmak adına alışılagelmiş düzeninizi birden bire bozmayın. Ne kazanabileceğinizi ya da ne kaybedeceğinizi önceden düşünerek mantıklı bir çerçevede risk alın.

Alışık değilseniz ilk aşamada küçük riskler alarak başlayın ve daha sonra büyük risklere doğru ilerleyin. Esas büyük riskler sizi rahatlık alanından çıkaracaktır ve bunlar ilk etapta korkutucu gelebilir, ancak kişisel anlamda gelişmenizi sağlayacaklardır.