İş dünyasında uzun süre boyunca “alfa” liderlerin en iyi liderler olduğu teorisi geçerli oldu. Bu tür liderler kontrolü elinde bulunduran, sonuç odaklı ve agresif olarak tanımlanmaktadır.

Ancak; işbirliği, yaratıcılık ve iletişime dayalı “beta” liderlerinin başarıya ulaştığı görülmektedir.

Bu nedenler, gelecekte başarılı olmak isteyen şirketlerin liderleri beta liderlik modelini benimseyen liderler olmalıdır. Bunun için;

1. Yıllanmış emir ve kontrol modellerinden uzaklaşın. Başarılı şirketlerde sistem hiyerarşik değil, yataydır. Böyle bir kurumda çalışan herkes kendini bir şeyin parçası olarak hisseder. Teknolojinin en son noktasına ulaşmak ister.

2. Ego yönetimi uygulayın. Önyargılarınızın farkında olun ve geleceğe odaklandığınız gibi ana da odaklanın. Kendinizin ve ekip üyeleriniz egolarını kontrol etmeyi öğrenin ve öğretin.

3. Fark yaratın. Betalar, ekip üyelerine fark yaratmaları için olanak tanırlar. Fark yaratan ekip üyeleri sayesinde ekibiniz diğer ekiplerden farklılaşır ve başarıya ulaşır.

4. İşbirliği ve ekip çalışmasına odaklanın. Çatışmalı bir rekabet ortamı yerine ortak değerleri olan başarılı bir ekip oluşturmaya çalışın. Bu ortam çalışanlarınıza kendilerini ifade etmeleri için uygun bir ortam hazırlar. En iyi ekipler, işbirliği göz önünde bulundurularak kurulanlardır. Dolayısıyla bu noktada ayrılmaz parçalar bir bütün oluşturur.

5. Ortak bir kültür oluşturun. Çalışanlarınız arasında ortak bir kültür oluşturmak için mücadele edin. Tüm ekibini bu ortak kültür doğrultusunda hareket etmesini sağlayın.

6. Günlük, haftalık ve hatta saatlik değişen rol ve sorumluluklar için hazırlıklı olun. Girişimcilerin en büyük hatalarından biri yeterince hızlı hareket etmemeleridir. Piyasalar ve ihtiyaçlar hızla değişir. Artık gözler sosyal, küresel ve çevresel sorumluluğa çevrilmiş durumda. Hiyerarşiler pozisyonları değiştirmeyi ya da rolleri yeniden tanımlamayı zorlaştırıyor. Beta kültürü ise işi çözüyor.

7. Özgüveni şefkatle güzelleştirin. Kendinizi, başkalarını, yöneticileri, çalışanları, vb. düşünmek başarılı bir şirketin izlediği yoldaki en önemli şey olabilir. Eğer biri oluşturduğunuz kültüre uymuyor ya da işlerini bitirmiyorsa değişimi hemen ancak hassas bir şekilde yapın.

8. Çalışanların katkılarını isteyin. Çalışanların her biri kendi potansiyeline ne kadar yaklaşırsa işletme de kadar başarılı olur. Başarılı kültürler, çalışanlarını araçları yenileme, esnek olma ve görevlerine odaklanma konusunda teşvik ederler.

9. Çeşitliliğe önem verin. Geçiş performans ve potansiyele bakarak çalışanları şirkete kazandırın. Farklılıkları yönetin. Farklılıklar sizi başarıya götürecektir.

10. Herkes süperstar olmak zorunda değildir. Süperstarlar pas vermez, sadece topa vururlar. Şirketteki herkes zirveye oynamak istemez. Yatay ilerlemek de çok önemli ve keyiflidir.Çalışanlarınızın sponsoru olun ve onları dinlemeye vakit ayırın.