Düzenli toplantılar dışında, yaptığınız bir şey hakkında size geribildirim en son ne zaman geribildirim verildiğini hatırlıyor musunuz?

10 saniyeden uzun süre düşünmek zorunda kalırsanız, büyük olasılıkla çok uzun zaman öncesinde geribildirim almışsınız demektir. Geribildirim, birçok toplumda maalesef kaçınılmış veya korkulan bir şey olsa da, muhtemelen verebileceğiniz ve birinden alabileceğiniz en büyük hediyelerden biridir.

Daha önce büyük liderlerin pek çok örneğinde görüldüğü gibi, liderlik; yetenekleri destekleme ve teşvik etme anlamına gelir; çünkü gerçek bir lider, bir şirketin veya ekibin, yalnızca bünyesindeki insanlar kadar başarılı ve büyük olduğunu anlar. Geribildirim, çiçekler için su gibidir. Çalışanlar, geribildirim olmadan çiçek açamazlar.

Geribildirimin mesleki hayatımızda ve özel hayatımızda önemli olmasının beş nedeni vardır:

1- Yola devam etmemizde yardımcı olur

Geribildirim olumlu ve olumsuz olmak üzere farklı biçimlerde gelir, ancak ne olursa olsun, her zaman yapıcı olmalıdır. Öznel olması kaçınılmazdır. Ancak belli başlı ifadelerin kalıplaşması ve sıradanlaşması üzücüdür. Dolayısıyla örneğin bir sunuma iyi hazırlanamadığınızda gelen bir yorum, “Sen sunum yapmayı bilmiyorsun” gibi de algılanabilir; motivasyonu düşürebilir.

Bu tür ifadeler, insanın özgüvenine vurulan bir darbedir. Bunlar tekrarlandıkça ortaya zincirleme reaksiyonlar da çıkabilir. Çok basit gibi görünür ancak daha sonra depresyona bile yol açabilir.

Dolayısıyla, birisine geribildirim vermeden önce, onların motivasyonunu ve şu andaki ruh halini kontrol etmemiz gerekiyor. Korkuyor olabilirler, üzgün olabilirler, öfkeli olabilirler. Ardından da, en büyük potansiyelinin kilidini açmasına yardımcı olmak amacıyla, bu kişilerin nasıl performans gösterdiğine odaklanabilir ve bunu adil bir şekilde ölçebiliriz.

Tıpkı Sam Walton’un söylediği gibi: “Olağanüstü liderler, personelinin özgüvenini güçlendirmek için yola çıkar. İnsanlar kendine inanırsa, ulaşabilecekleri başarılar şaşırtıcı düzeydedir. “

2- Aidiyet ve amaç duygusu verir.

İnsan doğasına ilişkin en derin ilke, insanın takdir edilmek istemesidir.” William James

Psikolojideki birçok düşünce ekolünde aidiyet ve takdir duygusunun önemi kabul edilmiştir. İnsanlar için en büyük temel değer; takdir edildiğimiz bir topluluğun veya ekibin parçası olmaktır.

Dahası, yaptığımız şeyin anlamlı olduğunu ve başkaları için yararlı olduğunu öğrenmek, son derece önemlidir. Birine bonus vermekten daha kolay bir ödül olabilir geribildirim.

3- Her iki tarafın kişisel gelişimine ve mutluluğuna katkı sağlar

Gerçekten, birisinin size en son ne zaman geribildirim verdiğini hatırlıyor musunuz? Sizin fark etmediğiniz fakat bir başkasının gözlemlediği bir şey dile getirildi mi?
Geribildirim; durumlara ve kendinize farklı bakmanıza imkan tanır ve değişim yapmak için açılması gereken kapıları açar. Geribildirim vermek için de aynı şey geçerli. Durumları ve insanları kendi deneyimlerimiz, duygularımız ve algılamalarımızla kaplanmış bir ayna ile görüyoruz. Geribildirim, bizi derin düşünmeye ve diğer görüşleri de dikkate almaya iter.Bununla birlikte, olumlu ya da olumsuz geribildirim vermek/almak da bizim için kolay değildir. Bu, farklı düşüncelere açık olmayı, gelişime açık olmayı, dinleyebilmeyi ve alçakgönüllü olmayı gerektiren bir süreçtir.

Böylece, bir dahaki sefere cesaretiniz kırılmış hissettiğiniz bir noktaya geldiğinizde ve patronunuzdan, meslektaşlarınızdan veya bir arkadaşınızdan bu tür bir geribildirim aldığınızda, olaya lütfen bu perspektiften de bakmayı deneyin.

4- Değişime ve yeniliğe giden yoldur.

Bir oteli ve orada kalan misafirleri düşünün. Günümüzde çok sayıda çevrimiçi geribildirim platformu bulunuyor. Müşteriler buralara yorumlarını yazabiliyor. Yenilik ve büyüme; hangi sektör söz konusu olursa olsun, bir işletme için hayati bir öneme sahiptir. Liderleri ve çalışanları aynı noktada kalırsa bir şirket ileriye ileri gidebilir ve yenilikçi olabilir?

Müşteriler, onlara (yapıcı) geribildirim sağlamazlarsa, bu tür kuruluşlar hiçbir değişiklik veya iyileşme yaşayamaz. Bu, ilişkiler için de geçerlidir.

Öyleyse eğer bir şeyden hoşlanmıyorsanız ve değişmesini isterseniz, o zaman bunu dile getirin ya da bununla ilgili bir şeyler yapın. Elinizden gelenleri yapmaktan vazgeçmeyin.

5- Cesaretimizin kırılmasını engeller. 

Geribildirim, hepimizin bir şeye ihtiyacı olan bir şeydir. Geribildirim; başkalarına yardım etmek, hedeflerimize ulaşmak ve daha başarılı olmak için zaten doğru yaptıklarımızı ve nerede gelişim gösterdiğimizi bize gösterir.

  • Sanki bir bisiklet sürmeyi öğrenirken sizi tutan aileniz gibi düşünebilirsiniz. Onlar sizi destekledi ve teşvik etti; size rehberlik etti. Nasıl olduğunuz hakkında sürekli geribildirim verdi. Size inandılar ve sabırla sizi tutmaya devam ettiler. Siz bisikletle tek başınıza ilerlemeye başlayıncaya kadar bunu yaptılar.

Elbette, bazılarımızın diğerleri kadar zamanı veya şansı olmayabilir. “Normal” ya da “normal olmayan” yoktur. Hepimiz birbirinden farklı insanları; ancak ortak olan şey, elimizden geleni yapabilmektir. Bir kerede bir adım atabiliriz.

Yazımızı bu durumda Edmund Lee’nin bir sözüyle sonlandıralım:

Etrafınızı hayal kuranlar, eyleme geçenler, inananlar ve düşünenlerle kuşatın. Ama en önemlisi, etrafınızda, özellikle de sizin bunu göremediğiniz zamanlarda, içinizdeki cevheri gören kişiler olsun.

Bu kişiler, fark yaratmanızda size yardımcı olabilir.