Karar verme yetkisine sahip çalışanların başarılarınızın farkında olduğunu mu düşünüyorsunuz? Fark edilmeden nasıl ileri yol katetmeyi beklersiniz?

Günümüzün güç ekonomik koşullarını göz önüne alırsak, aslında bundan daha farklı bir yaklaşım geliştirmek mümkün. Artık bunu söyleyebiliriz: Fark edilmeden işinizi elde tutacağınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

Görünürlüğünüzü artırmak ve sizden daha yüksek pozisyondaki çalışanların sizi görmesi için birçok yol var. Söz konusu kendi görünürlüğünüzü öne çıkarmak olsa bile başarılardan söz ederken “ben” yerine “biz”, “ekibimiz”, “grubumuz” gibi sözcükler kullanın.

Bu süreçte birtakım riskler almanız gerekebilir. Ancak görünürlük için hiçbir şey yapmadan da duramazsınız.
Karar vermeye yetkili kişileri etkilemek için görünürlüğünüzü artırmanın bazı yollarını bu yazımda bulabilirsiniz.

1. Kimsenin yer almak istemediği projelerde görev alın. Bu proje, işle ilgili doğrudan etkiler ve sonuçlar yaratan, ancak kolay bir çözümü olmayan bir proje olabilir. Proje başarılı olduğu takdirde görünürlüğünüz inanılmaz ölçüde artacaktır Başarısız olsa bile bunu denemeye istekli olduğunuzu kanıtlamış olursunuz.

2. Yeni projelere adım atın. Yeni fikirler uygulama konusunda çaba gösterin. Bu sürecin başarısız olma riskini de taşıdığını unutmayın. Ancak yeni projeler çaba göstermeniz açısından büyük birer fırsattır.

3. Projelere değer kattığınızdan emin olun. Bu sadece işinizi iyi yapmakla ilgili değildir.

4. Kendi işinizin dışındaki projelere de açık olun. Çalıştığınız kurumun ya da ait olduğunuz grubun dışında da görünürlük kazanın.

5. Patronunuzun patronuyla da ilişki kurun. Görünürlüğü artırmanın en iyi yollarından biri, patronunuzun kendi patronunu bilgilendirmesini sağlamaktır. Patronunuz bu bilgiyi daha üst düzey yöneticilerle paylaştığında hakkınızda olumlu bir izlenim oluşur. Başkaları kurumdaki öneminizi görecektir.

6. Yüksek profilli projeler üstlenin. Bu tür projelere katılarak isminizden sık sık söz ettirebilirsiniz.

7. Yöneticilerle yüz yüze görüşme fırsatları yaratın. Şirkette etki sahibi olan yöneticileri bulun. Toplantılara, konferanslara katılın. Onların katıldığı etkileşimlere dahil olun.