Hayat her zaman kolay değildir ve bu, hayatın bu kadar değerli olmasının temel nedenidir. Hayattaki en güzel ödüllerin çoğunu karşınızda çıkan güçlüklerle başa çıkıp yolunuzu bularak elde edebilirsiniz. Hayat kolay olsaydı, gerçek anlamda bir şeyleri yerine getirmek için hiçbir şans olmazdı.

Gördüğünüz her şey zevkli ve rahat olsaydı, bunları tam anlamıyla takdir etmeniz mümkün olmazdı. Tamamen kolaylıktan oluşan ve güçlüklerin olmadığı bir hayat, sıkıcı olabilirdi. Tekrar tekrar zorluklarla karşılaştığınızda ve engeller yolunuzu tıkadığında bunları fırsata dönüştürmeye çalışın. Yaşamanın anlamını ve değerini anlamaya çalışın. Güçlükler, fark yaratmanızı sağlar. Bu da, sonuna kadar isteyeceğiniz bir şeydir. Hayat kolay olmadığı için onu mükemmel hale getirme şansınız vardır.

Küçük bir aksiliğin güzel bir günü ve moralinizi bozmasına izin vermeyin. Onu geriye atıp yeniden olumlu, üretken ve verimli hale dönmek için çabalayın. Vaktinizi başka birinin umursamazlığı, düşüncesiz bir davranış ya da tavrı sizi öfkelendirip üzmesin. Sabırlı olmaya çalışın, sabrınızı güçlendirin ve gerçekten önemli olan şeyleri önemseyin.

Hayattaki küçük sıkıntılar ve sinir bozuklukları, hızla büyük bir olumsuzluk yaratabilir ve izin verdiğiniz takdirde yıkıcı bir etki bile oluşturabilirler. Neyse ki buna izin vermeme şansınız var. Bu tarz sıkıntıların küçüklüğünü, görecek anlamsızlığını kabul ederek bunların ötesine geçebilirsiniz. Yapmak istediklerinizin ufak kaba, umursamaz kişiler ya da kontrolünüzün dışındaki tesadüfi olaylar nedeniyle engellenmesini ister miydiniz? Elbette istemezsiniz, çünkü içinizde büyük ve güzel, gerçek bir anlam taşıyan bir amaç var.
Hayattaki küçük sıkıntılardan herhangi bir şekilde karşınıza çıktığında bu sıkıntı, kendi önemsizliğini bulana kadar ilerlemeye devam edin. Dikkatinizi vermeniz gereken çok daha olumlu ve değerli şeyler var. Kendi zayıflıklarınızı görüp kabul ederek güçlüklerin ötesine geçmeye başlayabilirsiniz.

Devam etmek için neye ihtiyacınız olduğu konusunda kesin bir karar verdiğiniz ve dürüst olduğunuz takdirde gerçek anlamda gelişme kaydedebilirsiniz. Zayıf bir noktanızı tanımlarken bunun bir fırsat olduğunu göz önünde bulundurun. İlerlemenizi engelleyen şeyi bularak güçlüklerin sizi alıkoymaktan ziyade yaşamanın değerini anlamanızı sağladığını görebilirsiniz. Zayıf noktalar, saklanacak ya da utanılacak bir şey değildir. Her bir zayıf nokta, gerçek anlamda gelişim için bir fırsata dönüştürülebilir.

Hayatın aslında bir öğrenme ve büyüme süreci olduğunu düşününce de daha geniş bir vizyon elde edebiliriz. Hayatın zor olmadığını, ancak yaşamaya değer  olduğunu asla unutmayın.