Günlük koşuşturmalarınız içinde, iş ve özel hayat dengesi kurmaya çalıştığınız noktada; hayatınızı kolaylaştırmaya nereden başlamak istersiniz?

Küçük adımlarla başlayın

Olaylara tek bir açıdan yaklaşmak bizi çok yorabilir ve cesaretimizi kırabilir. Hedefe ulaşmak için aşama aşama ilerlemek, öncelikle küçük görevleri halletmek, onlara odaklanmak ve küçük adımlarla ilerlemek gerekir.
Düzenli temizlik yapın

Giyilmeyen kıyafetler, bulaşıklar, tarihi geçmiş ilaçlar hepsi dolaplarımızda birikiyor. Peki neden yüklerimizi boşaltmıyoruz?
Yüklerimizi boşaltmak için yapmamız gereken temizlik yapmaktır. Bu temizliği yaptığınızda rahatladığınızı ve bazı konulara farklı açılardan yaklaşabildiğinizi göreceksiniz.

Önemli yönlere odaklanın

Önemli şeylere öncelik vermek gerektiği aşikar, ama sorunların kaynağını da unutmamak lazım. Bir şeye evet demek, diğerini tercih etmemek anlamına gelebilir. Örneğin kendimize daha çok vakit ayırınca sevenlerimize vakit ayırmamış oluyoruz. Fakat her şeye birden de yetişemeyiz.

Kendinize şu soruyu sorun: Benim için ne önemli? Ailem, ilişkim, işim, sağlığım mı diyorsunuz?

Ama her şeyden önemlisi bir sonraki soru: bunu günlük yaşamımda nasıl gösteririm? Yaptığımız seçim kendimize verdiğimiz değerin bir göstergesi olacaktır.

An’a odaklanın
An’a odaklanmak işlerinizi neden kolaylaştırır? Çünkü elinizden gelen, kontrolünüzde olan ek şey budur. Geçmiş de tıpkı gelecek gibi kontrolümüz dışındadır; an ise bilinçli olarak etki sahibi olabileceğimiz bir şeydir.

Neyin yanlış olduğunu anlamaya çalışın

Yaşadıklarımızı yorumlamakla önyargılı davranabiliyoruz. Bir iş arkadaşınızın size
“merhaba“ demediğini düşünün. Bu durumu arkadaşınızın sizden nefret etmesi olarak yorumlayabilirsiniz. Bu düşünceye sahip olmak yerine gerçeklerin farkında olarak, niyeti bunun sonrasında anlamaya çalışarak iletişimi daha kolay hale getirebilirsiniz.

Bağlantıyı kesin
Sürekli yok sayamayacağımız e-postalarımız ya da mesajlarımız tarafından kesintiye uğruyoruz. Dikkatimizin dağılması zaten oldukça kolay. İnternette tek bir şey arayarak işe başlayacakken kendimizi birbirinden alakasız bir sürü sitenin olduğu sekmelerin arasında ekranda onlarca pencere açık kalmış şekilde aradığımızı unutmuş buluyoruz.
E-posta hesabınızı günde bir saatliğine kapayın. İnterneti düzenli aralıklarla kullanın ve yapmanız gerekenlere öncelik verin.