İlişki yönetimi, “arkadaş edinmenin” ya da başka insanlarla “bağlantıkurmanın” terim olarak ifade edilmiş şekli gibidir. Arkadaşlarınızla olan iletişiminizde de davranışlarınızın farkında olmalısınız. Bu, sizin ilişki yönetim tarzınızı belirlediği gib başarılı bir kariyer için de güçlü bir etkiye de sahiptir.

Örneğin arkadaşlık ilişkilerinizi sürdürmek için kullandığınız becerileri belli stratejiler kişiden kişiye değişkenlik göstermesine rağmen, anlaşmazlık içinde olan iş arkadaşları için de kullanabilirsiniz.

Arkadaşlık ilişkilerinizi yönetirken çeşitli kişiliklere sahip insanlarla nasıl ilişki kuracağınızı öğrenmiş oluyorsunuz ve başarılı sonuçlar elde ediyorsunuz. Her iki tarafın da söz sahibi olmasını, farklı fikirlere eşit olarak değer verilmesini ve farklı düşüncedekilerin kötü olmadığını kabul etmeyi sağlayan bu beceriler aynı zamanda iş yerinizde de işe yarayacaktır. İş ilişkileri gelişim ve yönetiminde de bu beceriler gerekmektedir.

Belki arkadaş grubunuzu Cuma akşamı hep beraber yemeğe gitmek için kullandığınız becerinizin iş yerinde herhangi bir şeye yaramayacağını düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Yemek sırasında elde ettiğiniz samimiyeti, işyerinde bir sorunu çözmek için kullanabilirsiniz.

Bağlantı Kurma
Bağlantı kurmak, kartvizit ticareti yapılarak saatler harcanan sıkıcıbir iş kokteyli resmi canlandırabilir. Ancak insanlarla yemeğe çıktığınızda, hayatınızdan söz ederken de bağlantı kurmuş olursunuz. Bağlantı kurmak kartvizit toplamak ya da başkasından bir şey almaya çalışmak değildir. Bağlantı kurmak daha çok başka birisiyle ortak bir çıkara, zemine ve ihtiyaca dayalıolarak bir ilişki kurmanızdır.

Özel yaşamınızda da yeni açılan mekanlara giderek ya da çevrenize yeni insanlar katmaya çalışarak bağlantı kurarsınız. Çeşitli sosyal medya ortamlarında yeni arkadaşlar tanıyıp çevrenizi güçlendirebilirsiniz.

İş bağlantısı kurmak da bu şekilde gelişir. Yakın çevreniz ortaklarınız veya çalışma arkadaşlarınızdır, fakat başarılı bir kariyer için bu çevre sürekli genişletilmelidir. LinkedIn gibi internet sitelerine üye olarak, yerel iş derneklerine üye olarak ya da konferanslara katılarak iş bağlantısı kurmaya başlayabilirsiniz. Katıldığınız her ağ ya da etkinlikte sadece bir bağlantı kurun, tıpkı özel yaşamınızda olduğu gibi bağlantılarınız artmaya başlayacaktır. Bu şekilde de yeni fikir ve fırsatlara ulaşırsınız.

Sosyal Beceriler

Her şeyden önce sosyal becerilerinizi geliştirmelisiniz. Sosyal medyadaki bağlantılar/arkadaşlar ya da katıldığınız etkinlikler gibi başarılı bir ilişki yönetimi için gereken diğer şeyler sayıyla ölçülebilir. Ancak sosyal beceriler bu etkileşimlerin niteliğini etkiler. İlişkilerin başarılı olması hem özel yaşamınızda hem de iş hayatınızda yol katetmenizi sağladığı gibi, başarılı ilişkilerde önemli bir fark yaratmış olursunuz.

İş ilişkilerinizi daha başarılı bir şekilde yönetmek için özel yaşamınızdaki ilişkilerin başarısını artıran becerilerden faydalanın. Bu, dikkatinizi kendinizden başkalarına yöneltmeyi, aktif dinlemeyi ve çevrenizdeki farklı fikir ve düşüncelere açık olmanızı gerektirir.

Çevrenizdekilerle kurduğunuz diyaloglarıve etkileşimleri gözden geçirin. Karşınızdakinin daha çok paylaşım yapmasına izin verin, aktif dinleme taktiğini kullanın. Yargıda bulunma ya da tavsiye eğilimini bir kenara koyun, karşıdakinin sizinle aynı düşünmesinin imkansız olduğunu kabul edin.

Etkileşim tarzını ilk etapta değiştirmeniz zor olabilir, ancak uzun vadede elde edilen sonuç, başarılı ilişkiler olacaktır. İş dünyası ve özel yaşam birbirinden tamamen ayrı değildir. Özel hayatınızda ihtiyaç duyduğunuz becerilere iş yerinde de gereksinim duyabilirsiniz.