Söylediğiniz bir şey yok sayıldığında, kabul edilmediğinde ya da saçma bulunduğunda; fakat sonradan doğru çıktığında yaşadığınız his gariptir, değil mi?

Bu durumda aslında oh çekmemelisiniz, ancak dürtüleriniz çok kuvvetli olabilir ve bunun güzel bir nedeni olabilir.
İlk olarak beyniniz dopamin akışı sağlar. Dopamin, son derece doğal olarak hak ettiğiniz bir zevk akışı veren bir kimyasaldır.

Beyniniz, haklı olmayı izlemekten en zevk aldığınız televizyon programından daha çok sever; dopamin ve harika bir iş çıkardığı hissini ister. Daha sonra ise moralinizde bir yükselme olur.

Ufak tefek bir tartışmada ya da başkalarının kuşkulandığı herhangi bir şeyde haklı çıkmak sizi sevindirir.
Beyniniz bu tür şeyleri zafer olarak yorumlar.
Kazandınız! Dolayısıyla moraliniz yendiğiniz kişininkinden daha yüksek olur ve beyniniz size şunu çok sakin ve siz farkında olmadan söyler durur (bazı kişilerde ise yüksek sesle ve bilinçli bir şekilde olur bu): “Ben ondan daha iyiyim.”

Karşınızdaki kişinin sizin “kazandığınızı” kabul etmediği durumlar bunun dışındadır.

Bu kişi gerçekleri çürütebilir ya da hatta bunların tamamen aksini de ispatlayabilir. Sizi olayları saptırmakla, konunun dışına çıkmakla, yalan söylemekle ya da gerçeği inkar etmekle suçlayabilir.
Bu kez beyniniz öforik bir halden öfkeli bir hale yönlendirir sizi.

Canınız sıkılmıştır, moralinizin yükselişinin kırılması sizi kızdırmıştır.

İşte bu noktada küçük bir anlaşmazlık, büyük bir çatışmaya dönüşebilir. Tam da kendinizi kontrol edip dikkatli davranmanız gereken noktadır bu.

“Ben sana demiştim” demek, zevkli gelebilir. “Ben sana demiştim” sözünü de zafer elde ettiğinizi düşünerek söylemek de bunu başaramamaktan ileri gelir. Kendimizi rahatlatmak için bunu yaptığımız söylenebilir. Ama kanıtlar olmadan, duygusal yaklaşarak haklı olamayız.
“Ben bunu sana demiştim” sözü, bir de zarar görmesini istememiş olduğunuz, iyi niyetle öğüt vermiş istediğiniz kişilere de söylediğiniz bir sözdür. Hiçbir zafer kaygısı gütmeden bu sözü söylediğiniz bu durumlarda ise karşınızdakine yardımcı olduğunuzu düşünürseniz yanılırsınız. Bu yalnızca pişmanlığa ve üzüntü üzerine daha da olumsuz etkiler ekler. Bunu özellikle de sizden daha az deneyim sahibi kişilere söylediğiniz zaman o kişinin acı çekmesine de neden olabilirsiniz. O yüzden bu sözü söylemeden önce, hepimizin düşünmesi ve daha yapıcı cümleler kurması son derece önemlidir.