Nezaketsizliği tersine çevirmek için geç değil

Nezaketsizlikten kurtulup saygı çerçevesi içinde yerinizi almanız için on öneri:

‘Nezaket Taahhütleri’

1. Çoğumuzun beklerken zaman kaybetmeye vakti yoktur, bu yüzden her yere zamanında gitme konusunda kendimize söz verelim. Yapmamız gerekenleri yapmak, gitmemiz gereken yere belirttiğimiz saatte gitmek bizim sorumluluklarımız arasındadır. Bahanelerimiz tükeniyor ve değişiklik yapmanın zamanı artık geldi. Bu ister programımızda büyük değişikler yapmak anlamına gelsin ister yeni çalar saat anlamına gelsin veya hayır demeyi öğrenmek olsun, sadece bir an önce harekete geçelim.

2. İnsanlar paralarını ürünlere ve hizmetlere harcarken minnettarlığımızı gösterelim ve müşterilerimize bir altın gibi davranalım.  Selamlaşmamız ve başkalarıyla ilgilenmemiz  gerektiği zamanlarda mesaj yazmayı veya telefonda konuşmayı bırakacağımıza dair bir söz verelim.  Ofis içi kurallardan ve gün içerisindeki olumsuzluklardan şikayetçi olmayı sonlandıralım. Bunu yaparken zorbalığı ve diğer insanları yönetmeyi bırakıp yüzümüze bir gülümseyiş kazandıralım ve maaş aldığımız iş yerinde çalışmaktan hoşnut olduğumuzu gösterelim.

3. Kötü giyinmek bizleri olumsuz etkiliyor, bu yüzden kendimize değer verdiğimizi gösterecek şekilde giyinmeye başlayalım. Sadece işe giderken değil, aynı zamanda alışveriş merkezine, havaalanına veya diş hekimine giderken de giyimimize dikkat edelim. Dış görünüşümüz kendimize duyduğumuz saygı seviyesini gösteren en önemli unsurdur.  Aşırı derecede süslenmemize gerek yok, fakat  temiz olalım, saçımızı tarayalım ve bize yakışan, elbiseler giyelim.

4. Kibarlık, ender bulunan bir kavram haline geliyor. Başkalarına daha fazla yardım edelim. İş yerinde, toplumumuzda, caddede… kendimizi ön plana çıkaralım ve yardım edebileceğimiz bir konunun olup olmadığını soralım.  Bu davranışımızın, kibarlığı tekrar hayata kazandırma konusunda büyük bir yararı olacak.

5. Yollarda giden araçlar her geçen gün daha da hızlanıyor, arabaların sayısı artıyor ve böylece tehlike seviyesi yükseliyor. Bunun önüne geçmek için yavaşlayalım ve dikkatli sürücüler olalım. Acil durumlar dışında hız yapmanın ve trafik kurallarını ihlal etmenin hiçbir nedeni olmamalıdır. Bir çok işi aynı anda yapmamamız gereken en önemli ve tek yer aracımızın şoför koltuğudur. Araba kullanırken tüm elektronik aletlerimizi bir kenara bırakacağımıza dair  karar alalım.

6. Duygularımızı, düşüncelerimizi, gözlemlerimizi ve fikirlerimizi saygılı ve yapıcı bir şekilde paylaşmak için neden harekete geçmiyoruz?  Kaba dil kullanımına son verelim, lütfen ve teşekkür ederimdemeyi hiçbir zaman unutmayalım. Ayrıca daha fazla teşekkür notları gönderelim ve daima ihtiyaçlarımızı karşı tarafa belirtelim.

7. Hepimizin doğasında dinlenilme ihtiyacı bulunmaktadır, bu yüzden birbirimizi dinleyelim , iyi sorular soralım ve hoş sohbetleri nasıl devam ettirmemiz gerektiğini öğrenelim.  İnsanların söylediklerine samimi bir şekilde ilgi göstermek için çaba sarfedelim  ve ne iş yaptıklarına değil kim olduklarına odaklanalım.

8. Özür dilemek önemlidir. ‘Özür dilerim’ demeyi hepimiz öğrenelim. Yaptığımız veya söylediğimiz bir şey bir başkasını üzüyorsa özür dilemeye cesaretimiz olsun. Bir konuda hata yapıyorsak bunu kabul edelim. Bağışlanmak istiyorsak bunu hak edelim.

9. Toplumumuzda daima aynı masayı paylaşarak yemek yiyeceğiz, bu yüzden sofra adabını öğrenelim.  Evimizde koltuğun üzerinde uzanırken ellerimizle yemek yemek mi istiyoruz, olabilir.  Fakat diğer kişilerle sofrayı paylaşırken nazik bir şekilde yemek yememiz gerektiği gerçeğini kabullenelim. 

10. Mutlu olduğumuz zamanlarda etrafımızdaki kişiler de mutlu olacaktır.  Yapmaktan zevk aldığımız aktiviteleri keşfedelim ve bunları daha sık yapmaya özen gösterelim.  Daha fazla gülümseyeceğiz ve kahkaha atacağız ve böylece coşkumuz ilişkilerimizi olumlu yönde etkileyecek, insanlar bizimle birlikte olmaktan zevk alacaklar.

Olumsuz gerilemeler tersine çevrilerek dış görünüşümüz değişecek. Müşteri, çalışan ve iş sahibi gibi takdir edilmek istiyoruz. Zamanımızı, paramızı ve emeğimizi harcadığımız kadar iş arkadaşlarımız, komşularımız ve dostlarımızdan da aynı şekilde karşılığını almak istiyoruz.  Bunları almak için ilk önce karşıya vermemiz gerekiyor.