Öz saygınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız… Nedenlerini de öğrenmelisiniz, çözüm önerileriyle birlikte…

Kişinin Kendini Sevmemesi
Her birimizin kendine kızdığı zamanlar olabileceği gibi, düşündüklerimizi ve yaptıklarımızı kötü görmek, özsaygının düşük olduğunun tipik bir işaretidir. En ufak hatalarda bile kendini suçlamak, kendini sevmemenin birer göstergesidir.

Nasıl Düzeltiriz?

– İç diyalogunuzu değiştirin. İçinizdeki olumsuz eleştiriler kendinizden uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu noktada ilk yapmanız gereken, aklınızdaki her türlü olumsuz düşünceye karşılık olumlu bir tepki geliştirip bunu bilinçli bir şekilde tekrarlayarak içinizdeki kötü sesleri susturmaktır. Neden kendinizin en kötü eleştirmeni olasınız ki?

– Hatalarınız için kendinizi affedin. Kimse yüzde yüz iyi ya da kötü değildir. Pişman olduğunuz bir şey yapmış olmanız sizi nefret edilecek biri yapmaz. Tıpkı iyilik yapmanın sizi dünyanın en iyi varlığı yapmaması gibi…

– Olumsuz inanışlarınıza meydan okuyun. Kim olduğunuzun farkında olmayabilir ya da başkalarının sizi nasıl gördüğüne dair karar veriyor olabilirsiniz. Kendi senaryonuzu kendiniz yazmaktan korkmayın. Hayat sizin.

Mükemmeliyetçilik

Mükemmel olma arzusu, en yıkıcı özsaygı sorunlarından biridir. Mükemmeliyetçi biri sürekli kusurlara odaklanır, çünkü başarıları ne kadar büyük olursa olsun onlar hiçbir zaman tatmin olmayacaktır.

Nasıl Düzeltiriz?

– Kendinizle ilgili gerçekçi beklentileriniz olsun. Hedeflerinizin onlar için mücadele etmeye başlamadan önce ne kadar mantıklı ve yönetilebilir olduğu üzerinde bilinçli bir şekilde düşünün. Bunu yaparken de hayatın genel olarak tamamen mükemmel olmadığını da unutmayın.

Bir işte başarısız olmakla kişi olarak başarısız olmanın arasında çok büyük bir fark olduğunu unutmayın. İkisini birbiriyle karıştırmayın.

Ufak tefek sorunların canınızı sıkmasına izin vermeyin. Mükemmeliyetçiler ince eleyip sık dokuma eğilimi gösterirler. Bunu yaparken de büyük resmi unutur, hatta bununla övünürler.

Kötü Fiziksel Görünüm İzlenimi

Fiziksel olarak kötü göründüğünü düşünmek, düşük özsaygı ve özgüvenden kaynaklanabildiği tersi şekilde özsaygının düşük olması da bu düşünceye yol açabilir. Bu da özel hayatınızdan iş hayatınıza, hayatınızın her alanındaki yaklaşımlarınızı etkileyebilecek bir şeydir.

Nasıl Düzeltiriz?

– Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan kaçının, çünkü bu yalnızca özgüveninizi düşürecektir. Herkesin farklı olduğunu kabul edin ve güçlü yönlerinizi hatırlayın.

– Sağlığınıza dikkat edin. Sağlıklı beslenme ve günlük düzenli egzersiz, sizi yalnızca fiziksel açıdan iyi hissettirmekle kalmayacak, vücuttaki mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlayacaktır.

Görüntünüze özen gösterin. Bakımsız insanlar genellikle çaba harcamayı değerli görmezler, çünkü bunun hiçbir anlamı olmadığına inanırlar. Dış görünüşünüzü ihmal etmeyin.

Değersiz Hissetmek

Hepimiz hayatımızın belli yerlerinde kuşku duyarız. Ancak kendini değersiz hissetmek, bir şekilde başkalarının bize değer vermediğini düşünmekten kaynaklanır. Değerli hissetmeyi başkalarının bize verdiği değere göre değil, kendi verdiğimiz değere göre ölçmek çok daha yerinde olacaktır.

Nasıl Düzeltiriz?

– Herkesin kendine has yetenekleri olduğunu, kendi inandığımız kadar değerli olduğumuzu kabul edin.

– Başkalarının neler düşünebileceğini akılda tutmak iyi olmakla birlikte, bunu kendi düşüncelerinizden üstte tutmak hiç de mantıklı değildir. Başkalarının özelliklerine hayranlık duyabilirsiniz, ama kendinizi unutmayın.

– Başkalarının bize nasıl davranacağını aslında kendimizin belirlediğini sakın unutmayın. Kendinizi fikirleri başkalarınınki kadar geçerli olan biri gibi görün, bu noktadan itibaren kendinize verdiğiniz değer artmaya başlayacaktır.

Aşırı Hassasiyet

Çok aşırı derecede hassas olmak, düşük özsaygının acı verici yönlerinden biridir. Eleştirilere katlanamasanız da, size yöneltilen en ufak olumsuz yorum dahi sinirlerinizi bozsa da duygularınızı frenlemeniz kritik bir öneme sahiptir.

Nasıl Düzeltiriz?

– Söylenenleri gerçekten dinlediğinizden emin olun. Bu şekilde bir yorumun doğru olup olmadığına onunla ilgili bir şeyler hissetmeye başlamadan önce karar verebilirsiniz.

– Eğer haksız bir eleştiri söz konusuysa aynı fikirde olmadığınızı belirtin.

– Eğer ki eleştiride haklı bir nokta varsa kendinizi yiyip bitirmek yerine size söylenenlerden ders almaya çalışın. Yorumları yerinde aldığınız ve kendinizi geliştirmek için kullandığınız takdirde işte bu tam da yapıcı eleştiriye dönüşebilir.

– Önünüze baktığınızdan emin olun. Aynı yere tekrar tekrar dönmek, aklınızı sadece bu olumsuz duruma odaklayacaktır ki bu da size pek yardımcı olmaz.

Kontrolsüz Korku ve Endişe
Kontrolünüzün dışında olan korku ve endişenin özsaygının düşük olmasına bağlı olduğu su götürmez bir gerçektir.

Nasıl Düzeltiriz?

– Endişelerinize gerçeklerle meydan okuyarak gerçek korkular ve dayanağı olmayanlar arasındaki ayrımın farkına varın. Örneğin nasılsa terfi edemeyeceğini düşünen biri, bunun için çabalamanın anlamsız olduğu yanılgısına düşebilir. Kanıtlara baktığınızda buradaki gerçek ne?

-Korkularınızla yüzleşerek özgüveninizi güçlendirin. Korku piramidi olarak bilinen şekli oluşturun. En büyük korkunuzu piramidin en üst kısmına, en küçük korkunuzu ise en alt kısmına koyun. Buradaki amaç, her bir korkuyu ele alıp ilerledikçe yeteneklerinizi geliştirmektir.

Öfke

Öfke doğal bir duygudur. Ancak özsaygı düşük olduğunda kötü bir hal alabilir. Kendinize değer vermediğiniz takdirde duygu ve düşüncelerinizin başkaları için önemli olmadığı kanısına varabilirsiniz. Bastırılmış öfke büyüyebilir, daha sonra ise ufak bir dürtü onun patlamasına neden olabilir.

Nasıl Düzeltiriz?

– Sakin olmayı öğrenin. Bunun yolu patlayana kadar içinize atmak değildir. Bunun yerine hislerinizi o an ifade etmektir.

– Bu işe yaramadığı takdirde ortamdan ve durumdan uzaklaşın, kalp atış hızınızı azaltmak ve rahatlamak için yavaş yavaş nefes alıp verin.

– Abartmayın. Özsaygısı düşük olan kişiler mücadele ederken çok fazla yük üstlenmeye çalışırlar. Yalnızca yapmak istediklerinize ve tercihlerinize odaklanın.

Başkalarını Mutlu Etmeye Çalışmak

Özsaygının düşük olmasıyla ilgili en büyük sorunlardan biri, sizi sevmeleri ve size saygı duymaları için sürekli başkalarını mutlu etmeye çalışmaktır. Sonuç olarak başkalarını mutlu etmeye çalışan pek çok insan incinmiş ve kullanılmış gibi hisseder.

Nasıl Düzeltiriz?

– Hayır demeyi öğrenin. Değeriniz başkalarının onayına bağlı değil. İnsanları sizi siz olduğunuz için seviyor, onlar için yaptıklarınızdan dolayı değil.

– Gerektiği zaman bencil olun ya da en azından değişim için kendi ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi düşünün. Özgüveni olan insanlar nerede kendilerine öncelik vermeleri gerektiğini iyi bilirler.

-Başkalarıyla aranızda belli sınırlar olsun. Kullanılıyor gibi hissetmek, yakınlarınızın normalde kabul etmeyeceğiniz isteklerine boyun eğmekten kaynaklanır. Bununla ilgili belli sınırlar koyarak bu hissi ortadan kaldırabilirsiniz.