“Kalbinizi ve sezgilerinizi dinlemekten korkmayın. Gerçekten olmak istediğiniz şeyi size onlar gösterecektir. Geriye kalan her şey önemsizdir.”
Steve Jobs

Yaptığınız işten memnun musunuz? Pek çoğumuz değil…
Sevdiğiniz meslek üzerine kariyer kurmak her zaman kolay olmayabilir ama imkansız değil. Bazılarımıza daha küçüklükten ufkumuzu genişletmek yerine ailelerimizin ve toplumun beklentilerini karşılamamız gerektiği öğretiliyor. Bu, profesyonel anlamda başarı getirebilir ama esas hedefinizi gerçekleştirmiş olmayabilirsiniz.

En iyi kariyer seçimini nasıl yapabilirsiniz?
Mutluluğun kapıları hiç ummadığınız bir yerde olabilir.
Mutlu olacağınız iş, fatura ödemek zorunda olmasanız hiçbir ödeme almadan da zevkle yapacağınız iştir. Böyle işler söz konusu olduğunda güne mutlu bir şekilde başlarsınız, uyumadan önce de huzurlu hissedersiniz.

1. Gerçek potansiyelinizi bilin
Hepimizin hayatta başarılı olduğu bir şey vardır. Bazılarımız insanlar konusunda başarılıyken, bazılarımız belli araç gereçlerin kullanımı konusunda, bazılarımız da öğretmede başarılıdır. Gerçek potansiyelimizin kaynağını bulunca isteklerimizi anlayabiliriz.

2. Hem tutkunuzu takip edin hem de ayaklarınız yere bassın
“Tutku enerjidir. Sizi heyecanlandıran şeyden gelen gücü hissedin.”
Oprah Winfrey

Potansiyelinizi keşfedince bir sonraki adım tutkusunu yaşadığınız kariyer alanlarındaki güçlü yanlarınızı toparlamaktır. Gözle görülebilir özelliklerinizin yanında esas yetenekli olduğunuz alanları keşfetmeye bakın. Potansiyelinizi kavrayın.

3. Kendinizi  “çok ve akıllıca” çalışmaya adayın.
Bir vizyon yaratmalısınız. Bunun ilk adımı sabah ilk kalktığınız andan bunu düşünerek güne başlamaktır. Bunun gelip sizi bulmasını beklemek yerine siz harekete geçmelisiniz. Herkes kendine nasıl bir gelecek yakıştırıyorsa ona göre hareket ediyordur. Bu nedenle her an vizyon olmalı. Gerektiği takdirde onu değiştirebilirsiniz. Ama asla bırakmamalısınız ve çok çalışmalısınız. Tutkunuzdan aldığınız enerjiyle bunu başarmamanız için hiçbir neden yok. Geleceğin resmini görün ve hayal edin. Hayal etmekten de korkmayın.
Yetenek ve becerilerimiz, aslında bizi zorlayan şeylere bağlıdır. Karşılaştığımız her güçlük aslında bizi daha yetenekli ve becerikli yapar. Kariyer yolculuğunuza da bu açıdan yaklaştığınızda çok daha başarılı ilerlemeniz mümkündür.Kendi rahatlık bölgenizi  yalnızca dinlenmek için kullanın, orada yaşamayın.