Vücut dili

Vücut dili evrensel bir iletişim biçimidir. Fakat bazı zamanlar, mesajlarımız kendimize özgü hareketler yüzünden farklı bir boyuta ulaşır. Vücudumuzun ilettiği bilgiler, aktarmayı amaçladığımız mesajdan farklı olduğunda kolaylıkla yanlış anlaşılabiliriz.

Anlatmak istediklerinizin doğru anlaşılacağını sağlamak, vücut dilinizi değiştirmek kadar kolay olabilir. İşte size en sık yapılan vücut dili hatalarının üstesinden gelmek için beş öneri:

Gözlerinizle dinleyin: Elektronik aletlerden dolayı dikkatinizin dağılması çok kolaydır. Fakat karşımızda birisi konuşurken başka bir yöne bakmak, farkında olmadan o kişinin söylediklerini dinlemediğimiz şeklinde mesaj göndermemize sebep olur. Bir kişiyle konuşurken elinizde bulunan ekran yerine o kişinin gözlerinin içine bakın, böylece tamamıyla karşıyı dinlediğinizi gösterin.

İyi kavrayın: Özellikle iş hayatında olmak üzere tokalaşma ilişkinin ayarını belirleyebilir.  Fakat bir çoğumuz kendi tokalaşmamızın karşı tarafta nasıl bir his uyandırdığını bilmez. Acaba çok mu zayıf, çok mu güçlü ya da çok mu erken? Tokalaşmanızın doğru mesajı göndermesi için ayağa kalkarak tokalaşın ve parmaklar yerine avuç içini kavrayın. Böylelikle rahat ve sağlam bir şekilde kavramış olacaksınız.

 Rahatlayın: Kolların bağlı bir şekilde olması engel olarak algılanabilir. Bu yüzden kollarınızın önünüze geçmemesi için çaba sarfedin. Buna ek olarak, anlattığınız konuyu daha derin bir şekilde aktarmak için ellerinizi kullanın. Başka kişilerde nasıl bir his uyandırdığınızı anlamak amacıyla bir ayna karşısında alıştırma yapın. Bunun yanı sıra, güvendiğiniz bir meslektaşınızdan veya arkadaşınızdan sizi yorumlamasını rica edin.

‘Peynir’ deyin:   Güzel bir gülümseme, kalbinizden ve konuşma tonunuzdan gelir. Gülümsemek,  evrensel anlamda aynı duyguları ifade eder. Keyifli  olduğumuzun ve hoş bulduğumuzun doğrudan yansımasıdır. Daha fazla gülümsemeye özen göstererek olumlu görünüşünüzü karşıya yansıtın.

Sanal gerçekliğinizi yaratın: Bir yerde bulunmamamıza rağmen diğer kişiler elektronik olarak gönderdiğimiz mesajlarla bizi görebilmekteler. Fiziksel varlığınızı  yansıtacak sanal bir imaj yaratarak kendinize olan güven seviyenizi gösterin. Nasıl bağlantıya geçerseniz geçin, profesyonel olarak iletişime geçerek diğer kişilere gerçekten iş yaptığınızı belli edin.

 İçtenlik yaratın:Anlatmakta olduklarınızın karışmanıza izin vermeyin. İster biriyle aynı odada bulunun ister yokluğunuzda mesajlar yollayın, her zaman dik durmayı,  kendinize olan güveninizi yansıtmayı ve tanıştığınız herkesi sıcak bir şekilde karşılamayı asla unutmayın.